Noclegi w Krakowie

Krakowskie Noclegi to ciągle powiększająca się najlepsza baza mieszkań w Krakowie, ciesząca się zaufaniem szerokiego grona klientów. Oddajemy do państwa dyspozycji, szereg lokali, które można dobrać do swoich potrzeb. W ofercie posiadamy luksusowe apartamenty, wiele przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nasze apartamenty są wynajmowane podczas podróży biznesowych i pracy delegowanej. Nasza oferta obejmuje przede wszystkim apartamenty w obrębie Centrum Starego Miasta, Rynku Głównego, Wawelu i Dzielnicy Kazimierz w Krakowie. Jak również Nowej Huty i innych dzielnic. Zapraszamy.

 
 
 
 

Kraków jest największą atrakcją turystyczną Polski, miejscem które musisz zobaczyć i które stawiane jest na równi z innymi najpiękniejszymi miastami w całej Europie. Spędzony tu czas na spacerach i wycieczkach to niezapomniane przeżycia. Krakowskie noclegi czy to w wytwornych hotelach czy w urokliwych apartamentach Krakowa dostosowanych do różnorakich potrzeb turystów, to niezapomniane romantyczne chwile. To mieszanie się historii z czasami teraźniejszymi. Wszech obecna życzliwości mieszkańców i otwartość w kontaktach niespotykana w innych miejscach jeszcze bardziej podkreśla szczególność tego miasta.

Stare historyczne centrum Krakowa to średniowieczne miasto założone w 1257 roku przez księcia Bolesława V, będącego jednocześnie królem Polski. Zachowana sieć ulic oraz centralnie położony Rynek Główny, największy w średniowiecznej Europie, prezentuje najwyższy stopień w planowaniu urbanistycznym. W atmosferze tajemniczych, wąskich uliczek Starego Miasta i Kazimierza przeżyjecie Państwo wspaniałą przygodę. Galerie, muzea, kawiarnie, puby i restauracje, wszystko to część wizyty w Krakowie.

 

Rynek Główny w Krakowie

To centrum Krakowa, miejsce wszystkich wydarzeń, ważnych i nieważnych, punkt docelowy w wypadowy, miejsce spotkań. W aspekcie historycznym, Rynek Główny zaczął funkcjonować w wielkości i kształcie niemal nie zmienionym. Kwadrat o długości 200 metrów. Już w okresie po założeniu miasta, po wydaniu w 1257 roku Królewskiego Aktu Lokacyjnego. Wszystkie kamienice okalające Rynek Główny są interesujące pod względem historycznym, a ich dzieje sięgają wiele wieków wstecz. Imponujące fasady, wspaniale dekorowane bramy wejściowe, okna i dachy budynków warte są uwagi. Nietrudno znaleźć znakomicie zachowane wnętrza i starannie odrestaurowane elementy architektoniczne.

Rynek Główny to duży obszar na którym ludzie mogą gromadzić się podczas letnich festiwali, koncertów, targów, prezentacji i największej w Polsce zabawy noworocznej.

Mieszkańcy Krakowa często spotykają się "pod Adasiem", u stóp pomnika poety, Adama Mickiewicza. Do dłuższego pobytu zachęcają restauracyjne i kawiarniane ogródki okalające Rynek, mogące zapewnić miejsce odpoczynku dla kilku tysięcy gości. Niektóre z nich otwarte są od wczesnych godzin rannych do późnej nocy prawie przez cały rok,

z krótką przerwą na okres silnych mrozów. W zimie, goście przenoszą się do piwnic tak charakterystycznych dla centrum Krakowa. Jeśli ktoś zechce rozpocząć zwiedzanie miasta od Rynku Głównego, może skorzysta z jednej z krakowskich dorożek, lub „MELEXA” wyposażonego w profesjonalne nagranie audio opisujące wybraną trasę w wybranym przez Państwa języku.

 

Sukiennice

Sukiennice zostały wzniesione w Xlll w jako hala handlowa, w późniejszych stuleciach były wielokrotnie przebudowywane i rozbudowywane co nadało temu niezwykłemu budynkowi unikatowy wyraz. Zlokalizowany centralnie gmach Sukiennice przetrwał do dzisiaj. Budynek służył pierwotnie do prowadzeniu handlu tkaninami (sukna, stąd nazwa sukiennice)

A już od ponad wieku stanowi siedzibę jednego z oddziałów Muzeum Narodowego.

W sukiennicach znajduje się Galeria XVlll i XlX wiecznej Sztuki Polskiej podzielona według panujących nurtów w malarstwie i rzeźbie na sale oświecenia, romantyzmu, akademizmu i realizmu. Można tam obejrzeć dzieła takich malarzy jak Michałowski czy Chełmoński.

Adres opisywanego miejsca: Rynek Główny 3

Link: www.muzeum.krakow.pl

 

Inne budynki stojące do dziś w Rynku Głównym to maleńki kościół św. Wojciecha - miejsce ważnych odkryć archeologicznych, a także samotna wieża - pozostałość ratusza zburzonego w XIX wieku.

 

Kościół Mariacki

W północno-wschodnim rogu Rynku wznosi się Kościół Mariacki, określany jako bazylika, ze swymi dwiema, strzelistymi wieżami górującymi nad miastem i stanowiącymi jeden z punktów orientacyjnych w Krakowie. Mistrz Wit Stwosz, stworzył tu swe wielkie arcydzieło, Ołtarz Mariacki, przyciągający co rzesze turystów.

 

Krakowskie legendy i wiele wydarzeń historycznych związanych jest z Rynkiem Głównym.

Dotyczą one hejnału odgrywanego o pełnej godzinie z wieży Kościoła Mariackiego, harców Lajkonika - symbolu Krakowa. W czerwcu intronizacji Króla Kurkowego, a także grudniowego konkursu na najpiękniejszą szopkę bożenarodzeniową.

Wiele firm turystycznych oferuje autokary do zwiedzania zarówno miasta jak i jego okolic.

 

Wawel

Zamek królewski na Wawelu

Okazały zamek królewski znajduje się na wapiennej skale górującej nad okolicą. Dla zwiedzających udostępniono wiele ciekawych ekspozycji. Przy okazji zwiedzania zamku warto odwiedzić skarbiec koronny w którym zgromadzono cenne narodowe pamiątki.

Godne uwagi są również komnaty królewskie czy zbrojownia. Na Wawelu można obejrzeć ciekawą kolekcję arrasów zamówionych przez Zygmunta Augusta oraz wystawę gobelinów o tematyce krajobrazowo-zwierzęcej.Będąc na Wawelu koniecznie trzeba zobaczyć również kryptę Wieszczów, spoczeli tu najwięksi polscy poeci. Na zakończenie należy obejrzeć Smoczą Jamę z którą wiąże się ciekawa legenda

Adres opisywanego miejsca: Wawel 5

Link: www.wawel.krakow.pl

 

Krakowski Kazimierz

Dawniej odrębne miasto, a obecnie jedna z dzielnic do której można dojść z Wzgórza Wawelskiego 10 minut pieszo. Każda część Kazimierza jest osnuta krakowską historią dziejów Żydów polskich. Można ją zobaczyć w wąskich uliczkach, w pozostałych placach targowych, w kamienicach, synagogach i kirkutach. Po tragicznych losach Drugiej Wojny Światowej i eksterminacji Żydów przez hitlerowców, Kazimierz był wyludniony i przez dziesięciolecia popadał w ruinę. Przemiany zainicjowane na przełomie lat osiemdziesiątych wywołały przeobrażenia które zmieniają obraz tej części miasta. Po odzyskaniu swej własności, spadkobiercy dawnych właścicieli natychmiast zabrali się do prac renowacyjnych, bądź też odsprzedając swe udziały zmienili oblicze dzielnicy. Obecnie odnowione i odrestaurowane budynki stoją obok całkowicie zdewastowanych, co podkreśla charakter tej okolicy.

Kazimierz trafił na srebrny ekran dzięki Stevenowi Spielbergowi który nakręcił "Listę Schindlera".. Film nakręcony został w czarno-białej kolorystyce, zwiększającej siłę wyrazu filmu. Tę historię niemieckiego przemysłowca opowiedział w swym głośnym filmie.

Skąd wzioł się Oscar Schindler w Krakowie. Schindler podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień. Po przyjeździe do okupowanego Krakowa Schindler zakłada fabrykę emaliowanych naczyń (Deutschen Emalienfabrik - D.E.F.).

Darmową siłę roboczą stanowią Żydzi, zmuszani do pracy przez hitlerowców.

Majątek Schindlera powiększa się, jego osoba zdobywa poklask i szacunek w Krakowie wśród niemieckich oficerów. Pogarszają się sytuacja Żydów w 1943 roku, w związku z planem Endlösung, czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wywożeni do obozu Konzentrationslager Plaszow bei Krakau w krakowskim Płaszowie, gdzie zdolni do pracy będą musieli pracować, na pozostałych - kobiety, dzieci, starszych i młodszych, czeka śmierć. Schindler, widząc ten dramat losu, postanawia uratować Żydów od zagłady, wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki. Po wojnie za uratowanie 1200 Żydów Oskar Schindler otrzymał w Yad Vaschem tytul "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

 

Fabryka Schindlera

Fabrykę przy ul. Lipowej 4 wzniesiono w 1936 r. na gruntach zakupionych od Krakowskiej Fabryki Drutu, Siatek i Wyrobów Żelaznych S.A. W styczniu 1937 r. rozpoczęła w nich działalność fabryka wyrobów metalowych "Rekord" (Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych "Rekord" Sp. z o.o.), założona przez Żydów: Izraela Kohna, Wolfa Luzera Glajtmana i Michała Gutmana. W czerwcu 1939 r. spółka postawiona została w stan upadłości - już w marcu tego roku zaprzestała produkcji. Wraz z nadejściem okupacji firma objęta została niemieckim zarządem komisarycznym, a w listopadzie 1939 r.

jej powiernikiem został Oskar Schindler: morawski Niemiec - syn producenta maszyn rolniczych, w latach 1930-tych jeszcze przed upadkiem Czechosłowacji przedstawiciel handlowy Morawskiej Elektroniki S.A. w Brnie i jednocześnie współpracownik Abwehry.

Schindler od stycznia 1940 do 1942 dzierżawił, a w 1942 r. przejął zakład i prowadził w nim działalność do 1944 r. do ewakuacji fabryki do Czech. W produkcji zatrudniał m.in. Żydów zagrożonych eksterminacją. Schindler znacznie rozbudował fabrykę, m.in. za środki byłego współwłaściciela: Abrahama Bankiera i prawdopodobnie także innych Żydów, których Schindler zatrudnił. Wybudował m.in. główny, trzypiętrowy budynek biurowy w pierzei ul. Lipowej, halę fabryczna mieszczącą tokarki, tłocznie i prasy, magazyny (w tym: wzorcownię). Jego DEFa (Deutsche Emailwaren Fabrik) produkowała przede wszystkim na potrzeby armii, a także prawdopodobnie na "czarny rynek" naczynia emaliowane, wojskowe menażki, łuski do pocisków, zapalniki do pocisków armatnich i bomb lotniczych.Od 1948 r. obiekty wykorzystywała wytwórnia podzespołów telekomunikacyjnych (TELPOD), rozbudowując go dla swoich potrzeb. Obok hal produkcyjnych i budynków zaplecza administracyjno-technicznego za bramą wjazdowa zachowana została waga pomostowa produkcji Polskiej Wytwórni Urządzeń i Sygnałów Kolejowych z lat 1930-tych.

W odnowionym budynku frontowym od ul. Lipowej utworzono multimedialne Muzeum Miejsca, ilustrujące historię Oskara Schindlera, jego fabryki, a także pracujących i uratowanych tu osób.

Adres opisywanego miejsca: ul. Lipowa 4

 

 

 

 

 

Kopce Krakowa

 

Kopiec Kościuszki
Jest to jedno z najlepszych miejsc oferujących widok na panoramę miasta. Jego budowa zainspirowana była przedchrześcijańskimi kopcami pogrzebowymi Kraka i Wandy, pochodzącymi z VII wieku. Kopiec Kościuszki, mimo że nawiązuje do tej tradycji, w rzeczywistości nie jest grobowcem, ale patriotycznym pomnikiem upamiętniającym Tadeusza Kościuszkę- przywódcę powstania w 1794 roku przeciw zaborcom rosyjskim. Kilka lat po śmierci powstańca, w roku 1820, Krakowianie dla uczczenia pamięci swojego bohatera postanowili, zamiast budować zwykły pomnik, usypią mu kopiec.
Wybierając się w to miejsce, warto rozpocząć spacer w pobliskim Salwatorze. Po drodze podziwiać można jeden z najstarszych kościołów w Krakowie: kościół Najświętszego Salwatora oraz oryginalną drewnianą kaplicę pod wezwaniem św. Małgorzaty i św. Judyty. U podnóża kopca rozciągają się austriackie zabudowania forteczne z połowy XIX wieku, w których obecnie działają hotel i rozgłośnia radiowa.

Adres opisywanego miejsca: al. Waszyngtona 1

 

Kopiec Piłsudskiego, zwany Kopcem Niepodległości (Wolności), lub Mogiłą Mogił, usytuowany jest na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim.

Kopiec wzniesiony jest na wysokości 383 m n.p.m. i jest najwyżej położonym z kopców krakowskich, a zarazem najwyższym punktem Krakowa. Jego wysokość to prawie36 metrów, a średnica podstawy to111 metrów. Szczyt jest zwieńczony wielką granitową płytą, z wyrytym na niej krzyżem legionowym.

 

 

Kopiec Krakusa jest jednym z dwóch prehistorycznych, monumentalnych kopców zachowanych w Krakowie. Jest największym i najokazalszym kopcem na ziemiach polskich.

Według legendy, kopiec został usypany na cześć legendarnego władcy, założyciela Krakowa, Krakusa (Kraka). Ma kształt ściętego stożka. Jego wysokość wynosi16 metrów, a średnica podstawy około60 metrów. Wierzchołek kopca znajduje się na wysokości 271 m n.p.m. Doskonale stąd prezentuje się panorama całego Krakowa. Widoczne są też sąsiednie kopce.

Kopiec Wandy znajdziemy tuż przy kombinacie metalurgicznym w Nowej Hucie, jednej z dzielnic Krakowa. Nowa Huta zaczęła istnieć w 1949 roku, ale ten teren znany był już od wieków pod nazwą Mogiła. Jest to obecnie jedno z osiedli nowohuckich.

Kopiec Wandy położony jest w pobliżu ujścia rzeki Dłubni do Wisły. Ma kształt ściętego stożka o wysokości około14 metrów. Jego średnica u podstawy wynosi około50 metrów. Wierzchołek wznosi się na wysokości 238 m n.p.m. Według legendy nazwa wsi wywodzi się od mogiły Wandy. Adres opisywanego miejsca: ul. Ujastek

 

Muzeum Inżynierii Miejskiej

W muzeum inżynierii miejskiej znajduje się między innymi wystawa modeli starych samochodów i motocykli, zabytkowych tramwajów i autobusów.

Szczególną uwagę zwraca wystawa dotycząca koła i jego różnych zastosowań,można w niej wypróbować działanie wielu różnych mechanizmów.

Adres: ul.św.Wawrzyńca 15

www.mimk.com.pl

 

 

 

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej ”Manggha”

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej ”Manggha” istnieje od 1994 roku. Muzeum postawiło sobie za cel popularyzację wiedzy na temat Japonii

a także promocję jej sztuki i szeroko pojętej kultury. Na stronie muzeum należy szukać informacji o aktualnych wydarzeniach.

Manggha” oprócz ekspozycjii typowo muzealnych ma bowiem do zaoferowania dużo więcej…

Adres: ul. Konopnickiej 26

www.manggha.krakow.pl

 

 

 

 

Kąpieliska i plaże

 

Kryspinów

Ośrodek Kryspinów leży w odległości 12 km od Krakowa nad pięknie położonym zalewem.Kąpielisko jest płatne i strzeżone.

Dominują plaże piaszczyste.Woda w zalewie jest czysta i regularnie sprawdzana pod tym kątem przez Sanepid.

Na terenie ośrodka istnieje możliwość wyporzyczenia sprzętu wodnego, można korzystać z boiska do siatkówki i koszykówki,

jest tez plac zabaw dla najmłodszych.Na terenie ośrodka funkcjonuje szkoła windsurfingu i żeglarstwa śródlądowego.

Do dyspozycji jest również park linowy.

Bagry

Kąpielisko nad zalewem Bagry jest strzeżone.Istnieje możliwość wyporzyczenia sprzętu wodnego.

Stowarzyszenie Omega organizuje podczas wakacji maraton pływacki na zalewie.

Przylasek Rusiecki

Zalew znajduje się przy trasie wylotowej z Krakowa na Brzesko, na Nowej Hucie.Atrakcyjne miejsce zarówno dla plażowiczów jak i amatorów wędkarstwa.

Zalew jest bowiem regularnie zarybiany.Kąpieliska pilnują ratownicy, istnieje możliwość za niewielką opłatą wyporzyczenie sprzętu wodnego.

Park Wodny

Największy kryty park wodny w Polsce oferuje szereg atrakcji.Chętni wodnych wrażeń odwiedzający znajdą tam między innymi kilka basenów,fontanny,

ściany do wspinaczki, bicze wodne,cały szereg różnorodnych zjeżdżalni, dwie sauny oraz tory do pływania.

Dla najmłodszych gości przygotowano brodzik z kolorowymi atrakcjami do zabaw w wodzie.Najnowszą atrakcją jest basen z falą.

Na terenie parku wodnego jest możliwość spożycia posiłku.Krakowski aquapark otwarty jest codziennie od 8 do 22.

Adres: ul. Dobrego Pasterza 126

 

Ogród Zoologiczny

Pięknie położony, w głębi lasku Wolskiego, znajduje się Krakowski Ogród Zoologiczny.Można tu zobaczyć liczne gatunki ssaków i ptaków,

a w egzotarium przeróżne gatunki gadów i płazów.W akwarium morskim eksponowane są fragmenty rafy koralowej w tym żywe koralowce,

rozgwiazdy, krewetki i jeżowce.W przygotowanym specjalnie z myślą o najmłodszych odwiedzających Mini Zoo dzieci mogą pogłaskać

i nakarmić młode zwierzęta, a wśród nich – lamy,kucyki, osiołki i świnki morskie.Zwiedzanie Zoo odbywa się między godziną 9 a 19.30.

www.zoo-krakow.pl

 

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy leży w województwie małopolskim, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje środkową część

Doliny Prądnika o długości 12 km, część Doliny Sąspowskiej oraz kilka mniejszych dolinek i wąwozów, wraz z przyległymi fragmentami wierzchowiny jurajskiej.

Powierzchnia Parku wynosi 2145,62 ha.

 

Wieliczka

Główną atrakcją turystyczną Wieliczki jest znana w całej Europie Kopalnia Soli Wieliczka.

Godziny otwarcia kopalni pozwalają na zwiedzanie jej już od wczesnych godzin rannych aż do wieczora.

Dzięki temu setki osób może codziennie podziwiać najstarszy na świecie zakład górniczy.

Kuracjusze, którzy korzystają z usług podziemnego ośrodka leczniczego, przebywają tam również w nocy.

To, ile kosztuje bilet do kopalni soli w Wieliczce, zależy w dużej mierze od tego, czy zwiedzamy ją indywidualnie czy w grupie,

a także od tego, czy i jakie zniżki nam przysługują. Generalnie dostępne są bilety normalne, ulgowe, szkolne i rodzinne.

W podziemiach kopalni soli, oprócz popularnej trasy turystycznej, można również podziwiać eksponaty Muzeum Żup Krakowskich.

Na powierzchni natomiast czeka nas zamek żupny w Wieliczce, będący drugą stałą ekspozycją muzeum.

Wyjątkowość Wieliczki polega w dużej mierze na tym, że bardziej znane są jej podziemia niż ona sama.

Niestety błędem jest opuszczanie miasteczka zaraz po zwiedzeniu fascynującej i tajemniczej kopalni!

Liczne cenne i unikalne zabytki kultury materialnej czekają na turystów również na powierzchni.

Wszyscy ci, którzy zdecydują się zabawić tutaj dłużej mogą odwiedzić najmłodsze wielickie muzeum, w którym znajdują się sprzęty z okresu PRL-u.

Mogą zobaczyć kościół i klasztor Reformatów, w którym przed laty mieszkał uśmiechnięty Alojzy, klasycystyczne pałace czy zabytkowe kościółki.

 

 

 tel 660 418 480 

Krakowskie Noclegi - wszystkie prawa zastrzeżone